środa, 26 listopada 2014

STUDIA- czas na ROZWÓJ. Czego można się nauczyć w organizacji studenckiej i pozarządowej?

Okres studiów to czas nauki, zdobywania doświadczenia i dobrej zabawy. Warto wykorzystać go w pełni i w odpowiednich proporcjach, aby to czego się nauczymy zaprocentowało w przyszłości. Liczne możliwości łączenia zdobywania doświadczenia z zabawą, stawiają przed studentami organizacje studenckie i pozarządowe, w których odnaleźć można wiele dróg studenckiego rozwoju.

STUDIA- Najlepszy czas na ROZWÓJ
Podstawą motywacją determinującą aktywność studentów w organizacjach jest chęć rozwoju. Poszerzenie wiedzy zdobywanej podczas podstawowego programu wykładów i ćwiczeń o konkretne umiejętności i doświadczenia praktyczne. Rozwój osobisty to proces wymagający czasu oraz zaangażowania. Aby przebiegał holistycznie i efektywnie, musi odbywać się nie tylko wewnątrz ale również w interakcjach z otoczeniem. Aby się rozwijać, należy świadomie wyznaczać sobie cele, podejmować kroki przybliżające do ich realizacji oraz wyciągać wnioski z sukcesów i porażek, które będą nieuniknione przy realizacji kolejnych działań. Kiedy próbować odnaleźć własną drogę jeśli nie w okresie studiów? Czas bycia młodym dorosłym, który już ‘może wszystko’ ale i wiele zostaje mu wybaczone w imię ‘praw młodości’ jest okresem, który warto wykorzystać na 200% inwestując w swoją przyszłość.


DLACZEGO ORGANIZACJE STUDENCKIE?
Zaangażowanie w działalność wybranej organizacji wiąże się ze wstąpieniem do grona najbardziej proaktywnych studentów. Od tej chwili, student decyduje się być odpowiedzialny za to co go spotyka i w sposób świadomy decydować o tym jak wygląda jego życie zarówno w trakcie jak i po studiach. Wstępując do organizacji zyskuje się możliwość sprawdzenia swoich sił w licznych projektach, które w zamian za zaangażowanie energii i czasu dają możliwość zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń, które w przyszłości zaprocentują na rynku pracy.

CZEGO KONKRETNIE MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ? 
Odpowiedzialność, pewność siebie, kreatywność. W większości organizacji, praca przy realizacji projektów rozpoczyna się od zespołowej weryfikacji pomysłów oraz opracowania planów ich realizacji. Jest to świetna okazja aby uczyć się pracy w zespole, nabrania pewności w wyrażaniu swoich poglądów i opinii oraz poszukiwania rozwiązań w sposób kreatywny. Jako zespół ludzi młodych, organizacje studenckie często wychodzą swoją fantazją poza sztampowe rozwiązania i realizują wiele nowatorskich projektów. Dzieląc zadania między członków zespołu, można nauczyć się pracy pod presją czasu, delegowania i przyjmowania określonych zadań oraz nabrać odpowiedzialności za powodzenie projektu. 

Zarządzanie zespołem, umiejętności przywódcze. Działalność w organizacjach często opiera się o hierarchiczność, podobną do tej, którą spotkać można w strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw. Będąc członkiem organizacji, z czasem, możesz podejmować się bardziej odpowiedzialnych funkcji, stając się menagerem projektu czy koordynatorem wybranej części zadań. Jest to jedna z najlepszych szkół, która pozwala zdobyć i wyćwiczyć umiejętności interpersonalne, komunikacyjne, budowanie zespołu oraz kierowanie jego pracą w praktyce.

Budowanie sieci kontaktów. Członkowie organizacji studenckich poznają szerokie grono osób działających nie tylko w ramach swojej organizacji ale również zawierają znajomości międzyorganizacyjne a nawet międzynarodowe. W organizacjach można poznać ludzi w podobnym wieku, o podobnym usposobieniu i zainteresowaniach, którzy wpierają się na drodze rozwoju. Dodatkowo, uczestnicząc w tego rodzaju wydarzeniach nabywa się „obycia” w negocjacjach oraz innych sytuacjach przypominających te o charakterze biznesowym. Znajomości zawierane w organizacjach często zamieniają się w przyjaźnie oraz procentują jako sieci kontaktów, które po skończeniu studiów można wykorzystać w rozwoju kariery. 
 
Poszukiwanie swojej drogi zawodowej. Podejmowanie różnorodnych wyzwań w ramach organizacji to test tego, w jakiego rodzaju zadaniach czujemy się najlepiej oraz z czym chcemy związać swoją przyszłość. Organizacje studenckie nawiązują kontakt z rekruterami największych firm oraz lokalnymi pracodawcami, organizując spotkania informacyjne i szkolenia dla studentów oraz udostępniając programy praktyk w swoich oddziałach. Członkowie organizacji, często jako pierwsi mają dostęp do informacji oraz możliwość nawiązywania bezpośredniego kontaktu z osobami, które prowadzą procesy rekrutacyjne w przedsiębiorstwach. 

Zabawa. Organizacje studenckie tworzone są przez osoby młode- takie same jak Ty. Jeśli martwisz się, że poświęcając czas na działania organizacji nie będziesz miał chwili na studenckie przyjemności- nic bardziej mylnego. Członkowie organizacji, zamieniają domowe schadzki na imprezy i wyjazdy integracyjne. To jaki wymiar będzie miała zabawa będąca nagrodą za wcześniejszą pracę nad projektami, zależy jedynie od wyobraźni jej członków!

GDZIE MOŻESZ DZIAŁAĆ?
Na Uniwersytecie funkcjonuje wiele organizacji studenckich, różniących się między sobą przedmiotem zainteresowań, charakterem i zakresem działalności. Szukając miejsca dla siebie warto wziąć pod uwagę swoje zainteresowania, zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez wybrane organizacje do tej pory oraz poszukać informacji w Internecie. Na Twoje zgłoszenia czekają koła naukowe, samorząd studencki, chór akademicki, sekcje AZS oraz organizacje międzyuczelniane takie jak: AIESEC, ESN, NZS i inne. Jeśli choć przez chwilę przeszło Ci przez myśl, że mógłbyś spróbować swoich sił działając w organizacji studenckiej- nie wahaj się dłużej. Próbując możesz jedynie zyskać!


Artykuł ukazał się w 'STUDENT KREATYWNY Informator dla studentów Wydziału Zarządzania" str.14,15. Elektroniczne wydanie:  http://wzr.pl/informator_wzr.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A Ty? Co o tym myślisz?